Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá filosofie nudy

10. 12. 2011 7:00:00
Kniha Zlín na podzim vydala český překlad eseje Malá filosofie nudy Larse Fr. H. Svendsena.

Nuda - vlastně docela příznačně nudné téma pro filosofický esej. Ale jen zdánlivě. I taková knížka může přinést překvapivý čtenářský zážitek, ba dokonce se i stát bestesellerem. Chce to ale obratného autora - a tím Svendsen očividně je.

Malou filosofii nudy, svou první a zatím nejúspěšnější knížku napsal na prahu své třicítky, tedy ve věku, kdy bychom podobný intelektuální výkon patrně nečekali. Po ní vydal několik dalších knih, kde podrobuje různá témata filosofickému pohledu - kupříkladu módu a tak podobně. Rozsahem svého přehledu a schopností nacházet souvislosti tam, kde je obvykle nevidíme, připomíná Alaina de Bottona, který je českému čtenáři dobře znám a právě mu u nás vychází další knížka (Náboženství pro ateisty).

“Tento esej vznikl v době, kdy jsem se chtěl oddat zahálce. Dokončil jsem dlouhodobý badatelský projekt a měl jsem v plánu odpočívat a nedělat nic. Ale ukázalo se, že to nelze. Nedělat nic jsem zkrátka neokázal. Tak jsem se rozhodl, že budu dělat něco, a toto něco je právě předložený esej.”

Takto nás autor přivádí do světa svého uvažování hned v úvodu své knížky. Ta je rozdělena do čtyřech částí:
1) Nuda jako problém
2) Příběhy nudy
3) Fenomenologie nudy
4) Mravní ponaučení pramenící z nudy.

Zní to hrozně “nudně”, takto napsané, ale knížka o nudě nudná nutně být nemusí. Svendsen si vypomáhá příběhy či případy z různých oborů, ať už to je kultura, historie nebo sociologie a mnoho dalších oborů. Obdivuhodný je argumentační a zdrojový aparát knížky - tolik odkazů na vše možné jste hned tak neviděli: k textu je doplněno celých 432 vysvětlivek a poznámek, a výpis doporučené literatury pro studium nudy, kterou Svendsen v závěru nabízí, skýtá přes osm stránek.

Pro esej jako takový je, myslím, klíčová druhá část - Příběhy nudy, kdy Svendsen zachází hluboko do historie - až do antiky, kde nachází kořeny nudy, aby v příběhu pokračoval dále, až do téměř současné moderní filosofie. V té samé kapitole přednáší o tom, jak se s problémem nudy vypořádalo umění, malířství, literatura a nebo hudba. Tato kapitola, nebo část, je asi nejpřístupnější běžnému čtenáři.

Protipólem je kapitola třetí, kde doporučuju vzít si k ruce Google, nebo výkladový slovník filosofie. Pokud vám je osoba Martina Heideggera neznámou, budete se v textu ztrácet. Celá třetí část je vlastně pojednáním o tom, jak nudu vnímal Heidegger ve svém díle. Opět to ale potvrzuje to, co čtenář pochopí už z prvních stránek: Autor se tématem zabíral opravdu pořádně, a předkládá nám komplexní práci.

V úvodu jsem zmínil, že mi knížka Malá filosofie nudy připomíná práce Alaina de Bottona. Doufám, že stejně jako v Bottonově případě se dočkáme dalších překladů Larse Fr. H. Svendsena do češtiny.

Autor: Tomáš Kaplan Fojtík | sobota 10.12.2011 7:00 | karma článku: 9.43 | přečteno: 1184x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Vychloubačný motýl

Šalomoun byl králem jednotného Izraelského království. Vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l. (další možné datum úmrtí 933 př. n. l.). Za jeho vlády dosáhlo království největšího hospodářského a územního rozmachu.

21.8.2017 v 19:58 | Karma článku: 7.15 | Přečteno: 106 |

Karel Sýkora

Petr Raus – Úzká cesta, úzká brána

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

21.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |

Karel Sýkora

Vůbec nejlepší dovolená... :-)

Potopa neboli povodeň, je příběh vyprávěný v mnoha kulturách světa, v Bibli popsaný v 1. Mojžíšově (kap. 6 až 9) jako celosvětová katastrofa způsobená Božím zásahem proti lidské zkaženosti za dnů Noema.

20.8.2017 v 21:03 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 147 |

Vladimír Koliandr

Financuje opravdu Evropa teroristy?

Reaguji na článek pana Stejskala „K útoku v Barceloně trochu jinak“, který má i nemá pravdu a vyvolal bouřlivou diskusi. Dokážeme postihnout podstatu problému?

20.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 23.65 | Přečteno: 682 | Diskuse

Karel Sýkora

Robert Plant – I Believe

Robert Plant je anglický rockový zpěvák a skladatel, především známý jako člen známé skupiny Led Zeppelin, ale také svou úspěšnou čtyřicetiletou sólovou kariérou. Plant je považován za jednoho z nejvýznamnějších rockových zpěváků

20.8.2017 v 6:15 | Karma článku: 6.09 | Přečteno: 124 |
Počet článků 240 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2334
Knižní fetišista, nenáročný cinefil, milovník dobrého jídla a dobrého vína a sběratel příběhů

Důležité info pro ctěného čtenáře: Autor blogu není pokaždé účastníkem příběhů, které vypráví. Pokud hledáte osobní zpovědi, tento blog pro vás není.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.